Mestská časť
BRATISLAVA - DEVÍN

Za devínskym ríbezlákom

Devínsky ríbezlákK Devínu už dlhé roky popri hrade a Devínskej Kobyle neodmysliteľne patrí aj devínsky ríbezlák - tradičné lokálne víno z červených a čiernych ríbezlí. Mnohí pamätníci spomínajú na posedenia pri fľaši vo viechach v Devíne (napr. u pána Heribana), predaj ríbezláku pod Devínskym hradom v malých fľaškách, na viechu v Karlovej Vsi či ochutnávku na Obchodnej ulici. Tradíciu devínskeho ríbezláku šírili po celom Slovensku najmä študenti, ktorí si radi "blicli" v družstevnej vieche na Obchodnej. V Rakúsku tradíciu pravého devínskeho ríbezláku udržiavali bývalí obyvatelia Devína, ktorí boli po vojne vysťahovaní. Radi sa vracali do Devína aj pred rokom 1989 a pred domami na hlavnej ulici bolo často vidieť autá s rakúskou značkou, ako nakladajú bedničky...

V poslednej dobe výroba ríbezľového vína upadla (spolu s úpadkom vinohradníctva), zopár Devínčanov ho vyrába spravidla len v malých množstvách pre vlastnú potrebu. Najznámejší Devínčania, ktorí ríbezlák vyrábajú vo väčšom množstve, sú pán Zmelík, pán Mrázik, pán Kukel, pán Vlček a pán Lapi.

V Devíne sa nachádza viacero pivníc, kde môžete ochutnať tento tradičný nápoj. Posedenie pri krbe alebo v lete na terase ponúka Viecha sv. Urbana, len pár krokov od devínskeho hradu, s prístupom od parkoviska alebo z Brigádnickej ulice. Viac informácii hľadajte na www.devinsky-ribezlak.sk.

logo-sms-info-white.png

egov-zmluvy-2s.jpg

eGovObstaravania-banner.jpg

Fotogalérie

goBA

© 2020 MČ Bratislava Devín. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.
Mám podnet / sťažnosť / otázku