Mestská časť
BRATISLAVA - DEVÍN

SKANSKA prehodnotí projekt Viladomy

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
 
Monitoring médií | Skanska
14.07.2011
Počet článkov: 14
 
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 

 

1. Skanska v Devíne ustúpila

Zdroj: eTrend.sk, Strana: , Autor: Ľuboš Mistrík, Dátum: 13.07.2011 12:50:00

http://reality.etrend.sk/byvanie/skanska-v-nbsp-devine-ustupila.html

Nekonečný príbeh viladomov v bratislavskom Devíne, o ktoré bojoval švédsky stavebný koncern Skanska s vedením mestskej časti, vstupuje do ďalšieho dejstva. Developer sa vzdáva niekoľkokrát pozmeneného zámeru a vracia sa na rysovacie dosky. S tvrdením o dobrých susedoch ide architektúru kresliť nanovo.
"Skanska je spoločnosť, ktorá dokáže a chce niesť plnú zodpovednosť voči prostrediu a obci, v ktorej podniká a bude realizovať svoju stavebnú a developersku činnosť," odôvodňuje Magdaléna Dobišová, riaditeľka odboru Kancelárie GR v spoločnosti. Podľa nej vznikla spoločná pracovná skupina s mestskou časťou.
Firma sa rozhodla nevyužiť platné stavebné povolenie na štvorposchodové budovy a naštartovať práce na úplne novom projekte. Do konca septembra 2011 plánuje schváliť zadania pre vypracovanie urbanisticko-architektonickej štúdie a o mesiac neskôr nájsť aj zhotoviteľa. Samotný začiatok stavebných prác predpokladá developer na jar 2013.
Dnes už neaktuálny návrh viladomov v Devíne.
"Ciele, ktoré budeme sledovať, sú najmä uchovanie vidieckeho charakteru Devína, ochrana susediacej prírodnej pamiatky Devínska lesostep a výstavba, ktorá nezníži kvalitu života "Starodevínčanom" a zároveň zaručí novým obyvateľom Devína spokojné bývanie s potrebnou občianskou vybavenosťou," sľubuje starostka mestskej časti Ľubica Kolková.
Skanska má platné povolenia pre výstavbu 23 viladomov s celkovým množstvom 381 bytov. Projekt však už od získania územného rozhodnutia v roku 2005 narazil na odpor vedenia Devína i miestnych obyvateľov. Napriek tomu, že developer ponúkal niekoľko ústupkov, protesty pokračovali.
Skanska sa podľa M. Dobišovej rozhodla projekt úplne zmeniť preto, aby nebol vnímaný negatívne. Pre švédsku firmu je to dôležité aj pri iných aktivitách, kde sa profiluje ako fér spoločnosť. "Nechceme byť zlí developeri a nechceme, aby boli budúci obyvatelia nášho projektu vnímaní negatívne," vysvetľuje. Hoci firma môže podľa platných povolení bez problémov stavať svoju verziu projektu.
Byty sa začali predávať ešte v časoch realitného boomu a dobre sa vyvíjal aj predaj. V lete 2007 ohlásila Skanska 70-percentnú vypredanosť prvých vyše 100 bytov s cenami na úrovni 1 800 až 2 200 eur/m2 s DPH. Sľubovala štart výstavby na jar 2007 a dokončenie v lete 2009.
Pri novom komplexe viladomov môže developer využiť platné územné rozhodnutie, no bude žiadať o nové stavebné povolenie.
Vizualizácia – Skanska
© 2011 TREND Holding, spol. s r.o.

 

2. Skanska v Devíne prehodnotí svoj projekt

Zdroj: regiony.sme.sk, Strana: , Autor: TASR, him, Dátum: 13.07.2011 12:59:00

Zhodnotila, že projekt štvorposchodových viladomov je nerealizovateľný
BRATISLAVA. Spoločnosť Skanska nevyužije platné stavebné povolenie na projekt štvorposchodových viladomov v mestskej časti (MsČ) Bratislava-Devín, lokalite Záhradky, ktorý pripravuje od roku 2005.
V spoločnej pracovnej skupine s Devínom pripravia zadanie pre urbanisticko-architektonickú štúdiu nového projektu v danom území. Informovali o tom dnes na tlačovej besede predstavitelia devínskej samosprávy a spoločnosti Skanska.
Predpokladaný začiatok stavby je rok 2013. Zadanie ku štúdii má byť schválené k 30. septembru 2011, jej vyhodnotenie a spracovanie k 31. decembru 2011.
Výkonný riaditeľ divízie Skanska Reality Skanska Björn Mattsson, ktorý nastúpil do funkcie pred dvoma rokmi, sa s pôvodným projektom oboznámil a zistil, že nie je realizovateľný.
"Po diskusiách so šéfmi v Prahe a Štokholme sme dospeli k rozhodnutiu ho nerealizovať, pretože ako svetová firma musíme prebrať zodpovednosť," povedal. Rozhodnutie nevyužiť stavebné povolenie oznámila firma Devínu na rokovaní v apríli tohto roka.
Kauza sa ťahá, výstavba čaká
Od roku 2004 zmenila Skanska projekt už niekoľkokrát.
DEVÍN. Územné rozhodnutie na projekt Viladomov získala spoločnosť Skanska ešte v roku 2005, čiže za bývalého vedenia mestskej časti.
Súčasná samospráva a Devínčania bojujú proti zámeru už roky. Žiadajú, aby domov bolo menej a aby mali aj menej podlaží.
V septembri 2008 zorganizovala mestská časť symbolický pohreb dnešnej podoby Devína. Akciu podporili okrem miestnych aj rôzne osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

 

3. BRATISLAVA: Pôvodný projekt Viladomy v Devíne stopli, vypracujú nový

Zdroj: SITA, Strana: , Autor: dh;mt, Dátum: 13.07.2011 13:07:38

BRATISLAVA 13. júla (SITA) - Pôvodný projekt Viladomy v bratislavskej mestskej časti Devín sa stavať nebude. Namiesto neho sa developer projektu - spoločnosť Skanska - v spolupráci s mestskou časťou chcú dohodnúť na novej podobe projektu. Ako presne by mal vyzerať, zatiaľ nie je isté. Podľa výkonného riaditeľa divízie Skanska Reality Skanska a.s. Björna Mettssona však v ďalšom projekte nepôjde o takú zahustenú zástavbu s akou rátal predošlý projekt. Tento zámer na dnešnej tlačovej konferencii predstavila developerská spoločnosť Skanska, ktorá v lokalite Záhradky v mestskej časti Devín plánovala výstavbu 23 viladomov s 381 bytovými jednotkami vrátane inžinierskych sietí a komunikácií. Územné rozhodnutie na projekt Viladomy nadobudlo právoplatnosť v roku 2005. Pôvodný projekt nebol v súlade s predstavami Devínčanov. Prekážala im veľkosť projektu, ako aj to, že domy mali byť štvorpodlažné, chýbali im aj priestory pre občiansku vybavenosť. Starostka Devína Ľubica Kolková s projektom nesúhlasila a považovala ho za sídlisko. Argumentovala tým, že takáto výstavba do daného prostredia nepatrí. Starostka je za zachovanie vidieckeho charakteru mestskej časti. Pri pôvodnom počte 23 domov by podľa Kolkovej počet obyvateľov Devína stúpol o 1 100, čo by bolo pri súčasnom počte 1 100 Devínčanov neúnosné. Výstavba by spôsobila problémy aj v doprave. Björn Mettsson dodal, že v dobrom developerskom projekte by sa malo snúbiť miesto, produkt a obyvateľstvo. V pôvodnom projekte Viladomy však podľa neho nevyhovoval práve ponúkaný produkt.
Riaditeľka odboru kancelárie GR Skanska SK a.s. Magdaléna Dobišová uviedla, že spoločnosť Skanska nechce byť v Devíne neželaným developerom, a preto sa na stretnutí 19. apríla rozhodli, že nevyužijú platné stavebné povolenie na projekt. Teraz je podľa nej dôležité ujasniť si, ako bude nový projekt vyzerať. Pri vypracovaní nového projektu zriadia pracovnú komisiu, ktorá bude pracovať v dvoch úrovniach. V prvej úrovni by ju mali tvoriť traja zástupcovia mestskej časti Devín a traja zástupcovia spoločnosti Skanska. V druhej úrovni by sa komisia mohla rozšíriť o ďalších členov, napríklad z radov obyvateľov a odbornej verejnosti. Takto chcú mestská časť aj developer dôjsť k vzájomnej dohode na projekte. Schváliť zadania pre vypracovanie urbanisticko-architektonickej štúdie by mohli 30. septembra. Zhotoviteľa urbanisticko-architektonickej štúdie by predbežne mohli vybrať 31. októbra, vyhodnotenie a spracovanie štúdie sa plánuje na 31. decembra. 
Devín bude vo svojich pripomienkach k projektu presadzovať rodinné, nie bytové domy, aby sa zachoval vidiecky charakter územia. Mestská časť chce zabezpečiť rešpektovanie chráneného územia Národnej kultúrnej pamiatky Devínska lesostep a ochranného pásma Devín Slovenské hradisko. Zároveň budú v lokalite požadovať menej obyvateľstva. Predsedníčka komisie územného plánovania, výstavby, pamiatok a životného prostredia Šarlota Mráziková uviedla, že podľa územného plánu je v lokalite povolená malopodlažná výstavba s prízemím a podkrovím alebo ustupujúcim podlažím. Juraj Murín zo Závodu Skanska Reality SK, ktorý je za realizáciu projektu zodpovedný, uviedol, že s klientmi pôvodného projektu Viladomy sa plánujú na ďalšom postupe dohodnúť. Nevylúčil ani ich presun do novovypracovaného projektu.

 

4. Skanska v Devíne postaví nový projekt

Zdroj: BratislavskeNoviny.sk, Strana: , Autor: , Dátum: 13.07.2011 13:25:06

http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/vystavba/skanska-v-devine-postavi-novy-projekt.html?page_id=241376

 

Spoločnosť Skanska nevyužije platné stavebné povolenie na projekt štvorposchodových viladomov v mestskej časti (MsČ) Bratislava-Devín, lokalite Záhradky, ktorý pripravuje od roku 2005. V spoločnej pracovnej skupine s Devínom pripravia zadanie pre urbanisticko-architektonickú štúdiu nového projektu v danom území. Informovali o tom dnes na tlačovej besede predstavitelia devínskej samosprávy a spoločnosti Skanska. Predpokladaný začiatok stavby je rok 2013. Zadanie ku štúdii má byť schválené k 30. septembru 2011, jej vyhodnotenie a spracovanie k 31. decembru 2011.
Výkonný riaditeľ divízie Skanska Reality Skanska, a.s. Björn Mattsson, ktorý nastúpil do funkcie pred dvoma rokmi, sa s pôvodným projektom oboznámil a zistil, že nie je realizovateľný. "Po diskusiách so šéfmi v Prahe a Štokholme sme dospeli k rozhodnutiu ho nerealizovať, pretože ako svetová firma musíme prebrať zodpovednosť," povedal. Rozhodnutie nevyužiť stavebné povolenie oznámila firma Devínu na rokovaní v apríli tohto roka. (TASR)

 

5. Pôvodný projekt Viladomy v Devíne stopli, vypracujú nový

Zdroj: webnoviny.sk, Strana: , Autor: sita, Dátum: 13.07.2011 14:14:00

http://www.webnoviny.sk/slovensko/povodny-projekt-viladomy-v-devine-stopli/379842-clanok.html

Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Pôvodný projekt Viladomy v bratislavskej mestskej časti Devín sa stavať nebude. Namiesto neho sa developer projektu - spoločnosťSkanska - v spolupráci s mestskou časťou chcú dohodnúť na novej podobe projektu. Ako presne by mal vyzerať, zatiaľ nie je isté. Podľa výkonného riaditeľa divízie Skanska RealitySkanska a.s. Björna Mettssona však v ďalšom projekte nepôjde o takú zahustenú zástavbu s akou rátal predošlý projekt. Tento zámer na dnešnej tlačovej konferencii predstavila developerská spoločnosť Skanska, ktorá v lokalite Záhradky v mestskej časti Devín plánovala výstavbu 23 viladomov s 381 bytovými jednotkami vrátane inžinierskych sietí a komunikácií. Územné rozhodnutie na projekt Viladomy nadobudlo právoplatnosť v roku 2005. Pôvodný projekt nebol v súlade s predstavami Devínčanov. Prekážala im veľkosť projektu, ako aj to, že domy mali byť štvorpodlažné, chýbali im aj priestory pre občiansku vybavenosť. Starostka Devína Ľubica Kolková s projektom nesúhlasila a považovala ho za sídlisko. Argumentovala tým, že takáto výstavba do daného prostredia nepatrí. Starostka je za zachovanie vidieckeho charakteru mestskej časti. Pri pôvodnom počte 23 domov by podľa Kolkovej počet obyvateľov Devína stúpol o 1 100, čo by bolo pri súčasnom počte 1 100 Devínčanov neúnosné. Výstavba by spôsobila problémy aj v doprave. Björn Mettsson dodal, že v dobrom developerskom projekte by sa malo snúbiť miesto, produkt a obyvateľstvo. V pôvodnom projekte Viladomy však podľa neho nevyhovoval práve ponúkaný produkt.Riaditeľka odboru kancelárie GR Skanska SK a.s. Magdaléna Dobišová uviedla, že spoločnosť Skanska nechce byť v Devíne neželaným developerom, a preto sa na stretnutí 19. apríla rozhodli, že nevyužijú platné stavebné povolenie na projekt. Teraz je podľa nej dôležité ujasniť si, ako bude nový projekt vyzerať. Pri vypracovaní nového projektu zriadia pracovnú komisiu, ktorá bude pracovať v dvoch úrovniach. V prvej úrovni by ju mali tvoriť traja zástupcovia mestskej časti Devín a traja zástupcovia spoločnosti Skanska. V druhej úrovni by sa komisia mohla rozšíriť o ďalších členov, napríklad z radov obyvateľov a odbornej verejnosti. Takto chcú mestská časť aj developer dôjsť k vzájomnej dohode na projekte. Schváliť zadania pre vypracovanie urbanisticko-architektonickej štúdie by mohli 30. septembra. Zhotoviteľa urbanisticko-architektonickej štúdie by predbežne mohli vybrať 31. októbra, vyhodnotenie a spracovanie štúdie sa plánuje na 31. decembra. Devín bude vo svojich pripomienkach k projektu presadzovať rodinné, nie bytové domy, aby sa zachoval vidiecky charakter územia. Mestská časť chce zabezpečiť rešpektovanie chráneného územia Národnej kultúrnej pamiatky Devínska lesostep a ochranného pásma Devín Slovenské hradisko. Zároveň budú v lokalite požadovať menej obyvateľstva. Predsedníčka komisie územného plánovania, výstavby, pamiatok a životného prostredia Šarlota Mráziková uviedla, že podľa územného plánu je v lokalite povolená malopodlažná výstavba s prízemím a podkrovím alebo ustupujúcim podlažím. Juraj Murín zo Závodu Skanska Reality SK, ktorý je za realizáciu projektu zodpovedný, uviedol, že s klientmi pôvodného projektu Viladomy sa plánujú na ďalšom postupe dohodnúť. Nevylúčil ani ich presun do novovypracovaného projektu.

 

6. Pôvodný projekt Viladomy v Devíne stopli, vypracujú nový

Zdroj: 24hod.sk, Strana: , Autor: , Dátum: 13.07.2011 14:14:00

http://www.24hod.sk/povodny-projekt-viladomy-v-devine-stopli-vypracuju-novy-cl167662.html

Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Pôvodný projekt Viladomy v bratislavskej mestskej časti Devín sa stavať nebude. Namiesto neho sa developer projektu - spoločnosťSkanska - v spolupráci s mestskou časťou chcú dohodnúť na novej podobe projektu. Ako presne by mal vyzerať, zatiaľ nie je isté. Podľa výkonného riaditeľa divízie Skanska RealitySkanska a.s. Björna Mettssona však v ďalšom projekte nepôjde o takú zahustenú zástavbu s akou rátal predošlý projekt. Tento zámer na dnešnej tlačovej konferencii predstavila developerská spoločnosť Skanska, ktorá v lokalite Záhradky v mestskej časti Devín plánovala výstavbu 23 viladomov s 381 bytovými jednotkami vrátane inžinierskych sietí a komunikácií. Územné rozhodnutie na projekt Viladomy nadobudlo právoplatnosť v roku 2005. 
Pôvodný projekt nebol v súlade s predstavami Devínčanov. Prekážala im veľkosť projektu, ako aj to, že domy mali byť štvorpodlažné, chýbali im aj priestory pre občiansku vybavenosť. Starostka Devína Ľubica Kolková s projektom nesúhlasila a považovala ho za sídlisko. Argumentovala tým, že takáto výstavba do daného prostredia nepatrí. Starostka je za zachovanie vidieckeho charakteru mestskej časti. Pri pôvodnom počte 23 domov by podľa Kolkovej počet obyvateľov Devína stúpol o 1 100, čo by bolo pri súčasnom počte 1 100 Devínčanov neúnosné. Výstavba by spôsobila problémy aj v doprave. Björn Mettsson dodal, že v dobrom developerskom projekte by sa malo snúbiť miesto, produkt a obyvateľstvo. V pôvodnom projekte Viladomy však podľa neho nevyhovoval práve ponúkaný produkt.
Riaditeľka odboru kancelárie GR Skanska SK a.s. Magdaléna Dobišová uviedla, že spoločnosť Skanska nechce byť v Devíne neželaným developerom, a preto sa na stretnutí 19. apríla rozhodli, že nevyužijú platné stavebné povolenie na projekt. Teraz je podľa nej dôležité ujasniť si, ako bude nový projekt vyzerať. Pri vypracovaní nového projektu zriadia pracovnú komisiu, ktorá bude pracovať v dvoch úrovniach. V prvej úrovni by ju mali tvoriť traja zástupcovia mestskej časti Devín a traja zástupcovia spoločnosti Skanska. V druhej úrovni by sa komisia mohla rozšíriť o ďalších členov, napríklad z radov obyvateľov a odbornej verejnosti. Takto chcú mestská časť aj developer dôjsť k vzájomnej dohode na projekte. Schváliť zadania pre vypracovanie urbanisticko-architektonickej štúdie by mohli 30. septembra. Zhotoviteľa urbanisticko-architektonickej štúdie by predbežne mohli vybrať 31. októbra, vyhodnotenie a spracovanie štúdie sa plánuje na 31. decembra. 
Devín bude vo svojich pripomienkach k projektu presadzovať rodinné, nie bytové domy, aby sa zachoval vidiecky charakter územia. Mestská časť chce zabezpečiť rešpektovanie chráneného územia Národnej kultúrnej pamiatky Devínska lesostep a ochranného pásma Devín Slovenské hradisko. Zároveň budú v lokalite požadovať menej obyvateľstva. Predsedníčka komisie územného plánovania, výstavby, pamiatok a životného prostredia Šarlota Mráziková uviedla, že podľa územného plánu je v lokalite povolená malopodlažná výstavba s prízemím a podkrovím alebo ustupujúcim podlažím. Juraj Murín zo Závodu Skanska Reality SK, ktorý je za realizáciu projektu zodpovedný, uviedol, že s klientmi pôvodného projektu Viladomy sa plánujú na ďalšom postupe dohodnúť. Nevylúčil ani ich presun do novovypracovaného projektu. 

 

7. BRATISLAVA: Skanska v Devíne postaví nový projekt po dohode so samosprávou

Zdroj: Aktuality.sk, Strana: , Autor: TASR, TASR, Dátum: 13.07.2011 15:47:21

http://www.aktuality.sk/clanok/190057/bratislava-skanska-v-devine-postavi-novy-projekt-po-dohode-so-samospravou/

Spoločnosť Skanska nevyužije platné stavebné povolenie na projekt štvorposchodových viladomov v mestskej časti (MsČ) Bratislava-Devín, lokalite Záhradky, ktorý pripravuje od roku 2005. 
V spoločnej pracovnej skupine s Devínom pripravia zadanie pre urbanisticko-architektonickú štúdiu nového projektu v danom území. Informovali o tom dnes na tlačovej besede predstavitelia devínskej samosprávy a spoločnosti Skanska. Predpokladaný začiatok stavby je rok 2013. Zadanie ku štúdii má byť schválené k 30. septembru 2011, jej vyhodnotenie a spracovanie k 31. decembru 2011. Výkonný riaditeľ divízie Skanska Reality Skanska, a.s. Björn Mattsson, ktorý nastúpil do funkcie pred dvoma rokmi, sa s pôvodným projektom oboznámil a zistil, že nie je realizovateľný. "Po diskusiách so šéfmi v Prahe a Štokholme sme dospeli k rozhodnutiu ho nerealizovať, pretože ako svetová firma musíme prebrať zodpovednosť," povedal. Rozhodnutie nevyužiť stavebné povolenie oznámila firma Devínu na rokovaní v apríli tohto roka.

 

8. Odpor Devínčanov prinútil investora nevyužiť stavebné povolenie

Zdroj: regiony.sme.sk, Strana: , Autor: Kristína HudekováČlánok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.), Dátum: 13.07.2011 16:10:00

http://s.sme.sk/r-rss/5976674/bratislava.sme.sk/odpor-devincanov-prinutil-investora-nevyuzit-stavebne-povolenie.html

Devínčania nechceli na svojom kopci štvorposchodové bytové domy. Investor im po rokoch sporov vyhovie v úplne novom projekte.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME
DEVÍN. V bratislavskej mestskej časti Devín sa spor obyvateľov s developerom skončil netradične – ani súdom, ani petíciou. Investor ustúpil a domy postaví tak, ako sa dohodne s miestnymi.
Spoločnosť Skanska včera oznámila, že nevyužije platné stavebné povolenie na stavbu štvorposchodových domov v Devíne, pretože nechce byť „neželaným developerom, ale vítaným susedom“. Navrhne namiesto toho nový projekt s požiadavkami Devína.
Roky sporov zmarili plány
Viladomy Devín
- rok 2004: Skanska získala pozemky v lokalite Záhradky;
- rok 2005: územné rozhodnutie na Viladomy Devín;
- rok 2008: návrh znížiť počet poschodí;
- rok 2011: Skanska oznamuje, že platné stavebné povolenie nevyužije a navrhne nový projekt.
(khu)
Po takmer šiestich rokoch sporov s mestskou časťou sa firma Skanska rozhodla projekt Viladomy Devín podľa slov Magdalény Dobišovej zo Skanska zmiesť zo stola.
Vo firme sa pred dvomi rokmi zmenil manažment. Nový výkonný riaditeľ Skanska Reality Björn Mattson zhodnotil projekt Viladomy Devín ako „nerealizovateľný“.
„Napriek tomu, že sme mali právne dovolené stavať, sme po diskusiách so šéfmi v Prahe aj v Štokholme prišli k záveru, že ako spoločnosť, ktorá preberá zodpovednosť za celý projekt, to nemôžeme postaviť,“ povedal Mattson.
Nová skupina, nový projekt
Nový projekt vytvorí pracovná skupina zložená z troch zástupcov Skanska a troch zástupcov Devína. Do konca septembra majú vypracovať nové zadanie pre architektov. Stavať by sa potom malo až od roku 2013.
Požiadavky Devína sú maximálne jedno nadzemné podlažie domov, zachovanie vidieckeho rázu mestskej časti, vytvorenie občianskej vybavenosti a ochrana chránenej lesostepi v susedstve pozemku.
Straty zatiaľ nevyčíslili
Územné rozhodnutie a stavebné povolenie získala Skanska ešte v roku 2005. Pre nesúhlas obyvateľov projekt viackrát upravovali. „Ľudia jednoznačne povedali: nie sídlisko, nie takéto veľké bytovky,“ povedala starostka Devína Ľubica Kolková (SDKÚ, SaS, KDH, OKS).
Skanska zmenila domom dizajn, znížila podlažnosť či pridala priestory na polyfunkciu. Miestnym to nestačilo. Dnes je na pozemku povolená maximálne dvojpodlažná malozástavba.
Straty, ktoré spôsobili úpravy projektu, Skanska vyčísli až po vytvorení nového projektu.
V kopci nad Devínom Skanska viladomy nepostaví.
FOTO - ARCHÍV SME

 

9. Masová výstavba v Devíne nebude

Zdroj: TV Markíza, Strana: , Autor: Jaroslav Krafka, Dátum: 13.07.2011 17:00:00

Moderátor:
Obyvatelia bratislavského Devína môžu otvárať šampanské. Ich takmer 6 rokov dlhý spor proti masovej výstavbe sa pravdepodobne skončil. Developer od pôvodného plánu odstupuje a chce sa s Devínom dohodnúť.
Redaktor:
Na tomto mieste s výhľadom na hrad Devín a v blízkosti chráneného územia Devínska lesostep malo nájsť svoj domov viac ako tisíc ľudí, čím by sa počet obyvateľov mestskej časti zdvojnásobil. Pôvodní domáci boli proti výstavbe. 
Ľubica Kolková, starostka MČ Bratislava- Devín:
Pôvodne bolo naplánovaných 23 štvorpodlažných takzvaných vila domov. Pre mňa to vždy bolo sídlisko. 
Redaktor:
Spor sa ťahal dlho. Starostka dokonca požiadala o pomoc aj švédske veľvyslanectvo kde materská firma developera sídli. Zmena v postoji však nastala až výmenou manažmentu spoločnosti. 
Björn Mattsson, Skanska Reality Skanska, a.s.:
Aj napriek tomu, že máme povolenie na výstavbu, po diskusiách so šéfmi v Prahe a Štokholme sme dospeli k rozhodnutiu ho nerealizovať, pretože ako svetová firma musíme prebrať zodpovednosť. 
Redaktor:
Pôvodný plán sa ruší a pripraví sa nový. Mestská časť aj naďalej trvá na svojich požiadavkách.
Šarlota Mráziková, komisia územného plánovania v Devíne:
Prízemie plus podkrovie, alebo jedno prízemie plus ustúpené, čiže maximálne dve poschodia.
Redaktor:
Ak sa mestská časť s developerom dohodne, nová štúdia by mala byť vypracovaná a spracovaná do konca tohto roka, no a stavať by sa malo začať na jar o dva roky. Jaroslav Krafka, TV Markíza.

 

10. Obec a developer sa dohodli

Zdroj: TA3, Strana: , Autor: Blanka Dóková, Dátum: 13.07.2011 18:30:00

Moderátor:
Päťročný boj Devína proti výstavbe vila domov v tesnom susedstve chránenej oblasti sa skončil dohodou s developerom. Ten sa rozhodol, že svoj pôvodný projekt úplne zmätie zo stola. Viladomy však postaviť chce. Nový projekt už bude môcť posudzovať aj obec.
Redaktor.
Spoločnosť Skanska mohla už pred rokmi pokojne stavať domy, na ktoré sa už tešili ich budúci obyvatelia. Všetky papiere a povolenia mala v poriadku. Devínčania ale nesúhlasili. Developer to rešpektoval a rozhodol sa začať od nuly.
Magdaléna Dobišová, hovorkyňa spoločnosti Skanska:
Nechceme byť nežiadaným developerom, ale dobrým susedom, čiže pre nás je veľmi dôležité, aby tá komunikácia vo všeobecnosti aj teraz aj v následnosti bola dobrá.
Ľubica Kolková (nezávislá), starostka Devína:
Je to spokojnosť a aj zadosťučinenie.
Redaktor.
Pôvodný projekt, počítal s výstavbou 23 viladomov s takmer 400 bytmi. Devínčanom sa nepáčili firma rokovala, prekresľovala, ustupovala, ale ani to nestačilo. Developer postupne strácal dôveru klientov, ktorí nevydržali čakať a ustupovali od zmlúv. Teraz im chce ponúknuť nový projekt, do podoby ktorého bude môcť hovoriť aj obec.
Juraj Murín, Skanska reality: 
Ďalší vývoj projektu uvažuje s redukciou jednak hustoty zástavby aj prírastku obyvateľov. O budúcej podobe naozaj je dneska predčasné rozprávať.
Redaktor:
Spoločnosť zatiaľ nechce konkretizovať ani finančné straty, ktoré jej počas päťročného naťahovania sa s Devínčanmi vznikli,.
Björn Matison, výkonný riaditeľ divízie Skanska reality:
Zatiaľ nie je vhodné sa k tomu vyjadrovať.
Redaktor:
Obec postavila svoj súhlas aj na ochrane miestnej lesostepy a na požiadavke, aby developer vybudoval infraštruktúru. Na tom trvajú aj pri novom projekte. 
Ľubica Kolková:
Budeme žiadať minimálne tú škôlku, minimálne nejaké tie ihriská, obchod, či sa to podarí, uvidíme.
Magdaléna Dobišová:
Sme sa dostali do štádia, kedy blokovania a právo veta neexistuje a proste ideme ďalej a chceme tu vytvoriť jeden pekný projekt, s ktorým budú všetci spokojní.
Redaktor:
Ak nájdu obec a developer zhodu v kľúčových veciach a dospejú k obojstranne uspokojivému riešeniu, s výstavbou viladomov by mali začať na jar 2013. 
Blanka Dóková, TA3

 

11. Pôvodný projekt vilových domov sa v Devíne nebude realizovať

Zdroj: STV, Strana: , Autor: Lucia Máčeková, Dátum: 13.07.2011 19:15:00

 

Moderátor:
Pôvodný projekt viladomy v bratislavskej mestskej časti Devín sa realizovať nebude. Developer a samospráva sa chcú dohodnúť na jeho novej podobe. Po 6-tich rokoch tak miestni dosiahli svoje.
Redaktor:
Devínčania majú po rokoch protestov dôvod na radosť. Pôvodný projekt s viac ako 20-timi 4-podlažnými bytovkami nebude realizovaný.
Nové vedenie developerskej spoločnosti chce v spolupráci s mestskou časťou začať odznova.
Björn Mattsson, výkonný riaditeľ divízie Skanska reality Skanska a.s.:
Dohodli sme sa začať od znova a ja očakávam, že aj mestská časť to tak spraví a spoločne sa pozrieme čo by sa na to miesto skutočne hodilo a teším sa na to.
Ľubica Kolková, starosta MČ Bratislava - Devín:
V novom projekte určite, že to bude také na striedačku. Aj rodinné domy, bytovky ak áno, tak nižšie, menšie. 
A určite čo v tom pôvodnom projekte absolútne chýbalo, je občianska vybavenosť.
Redaktor:
V Devíne malo pôvodne pribudnúť 1000 ľudí. Na dopravnú dostupnosť a služby však pôvodný návrh nemyslel. 
Obyvatelia zároveň žiadajú zachovanie vidieckeho charakteru lokality.
Obyvateľ Devína:
Aby ten Devín, tá dedina zostala taká rázovitá ako bola. No a proste veď mohli byť aj kúsok ďalej tie bytovky.
Redaktor:
Ešte tento mesiac zástupcovia spoločnosti a samosprávy vytvoria 6-člennú pracovnú skupinu. 
Tá by sa mohla neskôr rozšíriť o ďalších členov, napríklad z radov obyvateľov či odbornej verejnosti.
Juraj Murín, zodpovedný projektový manažér Skanska reality SK:
A práve tá pracovná skupina má napomôcť vytvoriť také zadanie, ktoré naplno zavníma a bude rešpektovať predstavy všetkých dotknutých strán.
Šarlota Mráziková, predsedníčka komisie územ. plánovania, MČ BA - Devín:
Výstup z pracovnej skupiny by mal byť zakotvený v architektonickej štúdii a následne táto architektonická štúdia by mala byť obojstranne prijatá a odsúhlasená miestnym zastupiteľstvom.
Redaktor:
Architektonická štúdia by mala byť vyhotovená do konca tohto roka. So samotnou výstavbou plánujú začať v prvom kvartáli roku 2013.

 

12. Odpor Devína zastavil viladomy na kopci

Zdroj: SME, Strana: 8, Autor: Kristína Hudeková, Dátum: 14.07.2011 00:00:00

Odpor Devína zastavil viladomy na kopci 
Po rokoch sporov s obyvateľmi investor vytvorí úplne nový projekt 
Devínčania nechceli štvorposchodové bytové domy. Investorim po rokoch sporov vyhovie v úplne novom projekte. 
DEVÍN. V bratislavskej mestskej časti Devín sa spor obyvateľov s developerom skončil netradične – ani súdom, ani petíciou. Investor ustúpil a domy postaví tak, ako sa dohodne s miestnymi. 
Spoločnosť Skanska včera oznámila, že nevyužije platné stavebné povolenie na stavbu štvorposchodových domov v Devíne, pretože nechce byť „neželaným developerom, ale vítaným susedom“. Navrhne namiesto toho nový projekt s požiadavkami Devína. 
Po takmer šiestich rokoch sporov s mestskou časťou sa firma Skanska rozhodla projekt Viladomy Devín podľa slov Magdalény Dobišovej zo Skanska zmiesť zo stola. Vo firme sa pred dvomi rokmi zmenil manažment. Nový výkonný riaditeľ Skanska Reality Björn Mattson zhodnotil projekt Viladomy Devín ako „nerealizovateľný“. 
„Napriek tomu, že sme mali právne dovolené stavať, sme po diskusiách so šéfmi v Prahe aj v Štokholme prišli k záveru, že ako spoločnosť, ktorá preberá zodpovednosť za celý projekt, to nemôžeme postaviť,“ povedal Mattson. Nová skupina 
Nový projekt vytvorí pracovná skupina zložená z troch zástupcov Skanska a troch zástupcov Devína. Do konca septembra majú vypracovať nové zadanie pre architektov. Stavať by sa potom malo až od roku 2013. 
Požiadavky Devína sú maximálne jedno nadzemné podlažie domov, zachovanie vidieckeho rázu mestskej časti, vytvorenie občianskej vybavenosti a ochrana chránenej lesostepi v susedstve pozemku. Straty nevyčíslili 
Územné rozhodnutie a stavebné povolenie získala Skanska ešte v roku 2005. Pre nesúhlas obyvateľov projekt viackrát upravovali. „Ľudia jednoznačne povedali: nie sídlisko, nie takéto veľké bytovky,“ povedala starostka Devína Ľubica Kolková (SDKÚ, SaS, KDH, OKS). 
Skanska zmenila dizajn, znížila podlažnosť či pridala priestory na polyfunkciu. Miestnym to nestačilo. Dnes je na pozemku povolená maximálne dvojpodlažná malozástavba. Straty, ktoré spôsobili úpravy projektu, Skanska vyčísli až po vytvorení nového projektu. 
***
©SME u Stavba 

Viladomy Devín 
rok 2004: Skanska získala pozemky v lokalite Záhradky; 
rok 2005: územné rozhodnutie na Viladomy Devín; 
rok 2008: návrh znížiť počet poschodí; 
rok 2011: Skanska oznamuje, že stavebné povolenie nevyužije a navrhne nový projekt. 

 

logo-sms-info-white.png

egov-zmluvy-2s.jpg

eGovObstaravania-banner.jpg

Fotogalérie

goBA

© 2020 MČ Bratislava Devín. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.
Mám podnet / sťažnosť / otázku