Mestská časť
BRATISLAVA - DEVÍN

Pre návštevníkov Devína

DevínVitajte v Devíne!
Toto známe vinárske mestečko vyrástlo vďaka križovatke dvoch obchodných ciest “jantárovej” a “podunajskej. Medzi prvé písomné zmienky o Devíne patrí listina z roku 1237 pod názvom “Villa Thebyn”, no rozvoj remesiel a strategická poloha mu zaručili, že už v roku 1428 nadobúda charakter mestečka. Mestečko bolo poddané Devínskemu hradu.

Osamostatnenie a privilégiá dostáva Devín od cisára Maximiliána v roku 1568. V XVI. Storočí bol významným trhovým miestom. V dôsledku možností odbytu bol zaznamenaný rast remesiel. Od XVI.- XIX. storočia máme záznamy o existencii piatich cechov, ktoré nám približujú život a prácu Devínčanov: cech lodníkov, rybárov, hrnčiarov, obuvníkov a vinohradníkov. V tomto období prekvitalo aj pestovanie ovocia a zeleniny, ktorého odbyt zaručovala lodná doprava. V roku 1829 bola založená Dunajsko-paroplavebná spoločnosť.

Veľký vzostup zaznamenalo naše mestečko v r. 1870 – 1890 Lafranconiho kameňolomom, ktorý dodával kameň na regulovanie brehov Dunaja. Devín je preslávený ríbezľovým vínom, s výrobou ktorého začal roku 1922 Alois Sonntag, vinice na jeho územi sa prvýkrát spomíjajú už v roku 1254. Zloženie obyvateľstva bolo do konca druhej svetovej vojny rozmanité. Žili tu v harmónii vedľa seba nemci, maďari, slováci, židia a chorváti. Devín bol raz v rukách uhorských, raz rakúskych, maďarských, českých i slovenských. K Bratislave bol pripojený roku 1946.

logo-sms-info-white.png

egov-zmluvy-2s.jpg

eGovObstaravania-banner.jpg

Fotogalérie

goBA

© 2020 MČ Bratislava Devín. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.
Mám podnet / sťažnosť / otázku