Mestská časť
BRATISLAVA - DEVÍN

Pešo

Sandberg a DevínNábrežná promenáda v Devíne láka relaxuchtivých obyvateľov Bratislavy už desaťročia. Jej čaro vyniká predovšetkým pri sútoku dvoch vodných tokov, kde sa tmavé vody Moravy miešajú so svetlými vodami Dunaja. Spolu s dominantnou Devínskou hradnou skalou sa toto miesto stalo jedným z najatraktívnejších v okolí Bratislavy i na celom Slovensku. Na promenáde nájdete aj sochárske diela s motívmi Veľkej Moravy.

Ak vám je prechádzka popri riekach málo, vyberte sa do kopcov. Unikátna NPR Devínska Kobyla sa nachádza medzi Devínskou Novou Vsou, Dúbravkou a Devínom. Roku 1965 bola vyhlásená ako Štátna prírodná rezervácia (ŠPR), dnes je Národnou prírodnou rezerváciou (NPR) s takmer najvyšším, štvrtým stupňom ochrany. Túto floristicky najbohatšiu lokalitu na Slovensku najlepšie spoznáte z Náučného chodníka NPR Devínska Kobyla. Náučný chodník s dĺžkou 3,5 km začína v Devíne a vedie až k Sandbergu nad Devínskou Novou Vsou.

Počas prechádzky sa vám naskytnú nádherné výhľady na Moravské pole v Rakúsku, rieku Moravu, sútok Dunaja a Moravy pod Devínskym hradným bralom a pri dobrej viditeľnosti zazriete na obzore i prvé alpské končiare. Počas siedmych zastávok s náučnými tabuľami sa zoznámite s niektorými prírodnými a historickými zvláštnosťami tejto unikátnej prírodnej rezervácie.

Náučným chodníkom sa dostanete až k jednej z najzaujímavejších časí rezervácie – pieskovému odkryvu Pieskovec (Sandberg). Od jarných mesiacov v jeho stenách hniezdia kolónie pestrofarebných včelárikov zlatých, pripomínajúcich na prvý pohľad papagáje. V okolí kvitnú zlatožlté hlaváčiky jarné a rôznofarebné kosatce nízke. Pieskovec je ale predovšetkým známy ako svetoznáma lokalita treťohorných skamenelín. Jeho terajší názov Sandberg mu pridelil až známy paleontológ 19. storočia Dionýz Štúr. Z vyšeGeologické múzeum 350 rôznych druhov fosílnych (skamenených) organizmov, ktoré tu žili pred 16.-14. miliónmi rokov, sa našli zuby žralokov, stavce veľrýb, či kosti opíc. Medzi najvzácnejšie nálezy patria zuby Dryopiteka, ktorý sa zaraďuje k predchodcom dnešných ľudoopov (šimpanz, gorila, orangutan).

Ak túžite identifikovať, čo kamenná príroda okolia Devína ponúka, navštívte Geologické múzeum v prírode. Nájdete ho na severnom okraji Devína neďaleko cintorína v priestore bývalého kameňolomu. Vstup je voľný.

Vaše turistické ambície sú ešte vyššie? Vyberte sa po červenej značke na vrchol Devínskej Kobyly (514 m n.m., 1 hod..), alebo po žltej značke cez lesy Malých Karpát do Dúbravky (1 hod. 15 min.).

logo-sms-info-white.png

egov-zmluvy-2s.jpg

eGovObstaravania-banner.jpg

Fotogalérie

goBA

© 2020 MČ Bratislava Devín. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.
Mám podnet / sťažnosť / otázku