Mestská časť
BRATISLAVA - DEVÍN

Biela húska na Dunaji

Knieža Slovienov opevňoval svoju ríšu. Nad Dunajom, v tých miestach, kde sa do Dunaja vlieva rieka Morava, dal vztýčiť mohutný hrad, najväčší v celej krajine.

A hrad bol naozaj nepremožiteľný. Márne ho nepriatelia strelami zasýpali, ohňom pálili, krajinu navôkol pustošili a v krvi utápali – hradby Devína stáli pevne a neochvejne.

„Prestaň už konečne veriť akémusi pohanskému kňazovi, veď ty si kresťanka! Je predsa nad slnko jasnejšie, že hrad Devín nestojí na tvojej dievčenskej obeti, ale na nedobytných skalných strenách a na udatných bojovníkoch!“

„Rúca sa hrad náš prepevný, zaniká slovienska ríša!“ Ľudia si v zúfalstve rozbíjali hlavu o devínske skaly. Zúfala si aj vládkyňa Devína. S rozpustenými vlasmi, dlhšími ako ona sama, vybehla na najvyššiu vežu a zvolala srdcervúco: „Prosím nebesá o odpustenie!“ A v nádeji, že azda najvyššou obetou zvráti strašný ortieľ, skočila do dunajských vĺn.

Svet sa započúval: Čo sa to robí na Dunaji pod Devínom? A na Dunaji pod Devínom slovenský mládenecm chytil do náručia bielu húsku, pritisol si ju na hruď a vyniesol na breh. A všetci vidia, že to nie je biela húska, ale že je to biela dievčina s rozpustenými vlasmi a tie vlasy sú dlhšie ako ona sama. A vietor rozvieva tie vlasy a kvapôčky vody ako zázračný dážď z nich striasa a navôkol nefunguje. A nad tým všetkým stojí múdry a prísny Devín, hrad náš milovaný, mocný a pevný aj v svojich rozvalinách.

Zdroj: Mária Ďuríčková: Bratislavské povesti (krátené)

logo-sms-info-white.png

egov-zmluvy-2s.jpg

eGovObstaravania-banner.jpg

Fotogalérie

goBA

© 2020 MČ Bratislava Devín. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.
Mám podnet / sťažnosť / otázku